Oficiální portal Českého svazu taekwondo

Parataekwondo

Parataekwondo je určeno pro sportovce s fyzickým či mentálním handicapem. Podle typu postižení je možné závodit v diciplínách kyorugi – sportovní zápas nebo poomsae – technické sestavy.

Historie

Vznik parataekwonda se datuje do roku 2005, kdy světová federace taekwondo (World Taekwondo, WT) vytvořila Výbor pro Parataekwondo s cílem rozvíjet a podporovat taekwondo pro všechny sportovce s handicapem. Původně se parataekwondo zaměřovalo pouze na sportovní zápas (kyorugi) pro sportovce s postižením končetin a po amputacích. Mezi lety 2009 až 2021 se uskutečnilo devět mistrovství světa, přičemž počet účastníků této vrcholné akce v roce 2021 přesáhl 250.

Ještě v roce 2013, při příležitosti 4. Mistrovství světa v parataekwondo, podepsali zástupci World Taekwondo „Memorandum o Porozumění“ s organizacemi INAS a CPISRA, aby byl umožněn rozvoj parataekwonda také pro sportovce s mentálním a neurologickým handicapem. Na MS tak byly postupně zařazeny kategorie pro tyto sportovce v disciplíně poomsae (technické sestavy). Parataekwondo se postupně rozšiřuje také pro sportovce se zrakovým či sluchovým postižením, vozíčkáře a osoby s malým vzrůstem. V roce 2013 bylo WT také uznáno Mezinárodním paralympijským výborem jako oficiální federace. Již od roku 2010 se WT snažilo o zařazení parataekwonda (kyorugi i poomsae) na program paralympijských her, což se částečně povedlo v roce 2015, kdy bylo parataekwondo - kyorugi zařazeno do programu letních paralympijských her 2020 v Tokiu, v roce 2019 bylo potvrzeno také zařazení na program Paralympiády v roce 2024 v Paříži.

KLASIFIKACE PARATAEKWONDO

Postižení

Třída (P – poomsae, K – kyorugi)

Zrakové postižení

P10

Mentální postižení

P20

Fyzické postižení

P30

Fyzické postižení

K40

Vozíčkáři

P50

Neslyšící

KP60

Malý vzrůst

P70

 

PARATAEKWONDO V ČR

Český svaz taekwondo se stal v roce 2022 řádným členem Českého paralympijského výboru. Nicméně již řadu let jsou handicapovaní sportovci členy řady klubů sdružených pod Český svaz taekwondo, z.s., kde trénují po boku zdravých sportovců.

Nejúspěšnější sportovkyní je Lenka Šimečková z pražského klubu Sejong Taekwondo. Lenka reprezentuje ČR a Český svaz taekwondo v kategorii P34, ve které je trojnásobnou mistryní Evropy z let 2016, 2018 a 2019 a vícemistryní světa z roku 2019.