Oficiální portal Českého svazu taekwondo

Hronová a Drobná vybojovaly cenné kovy na mistrovství Evropy do 21 let

Česká výprava přivezla do Sofie, dějiště mistrovství Evropy do 21 let, 6 nadějných závodníků, kteří se mezi vysokou konkurencí 40 stá...

Česká výprava přivezla do Sofie, dějiště mistrovství Evropy do 21 let, 6 nadějných závodníků, kteří se mezi vysokou konkurencí 40 států rozhodně neztratili, a dokonce vybojovali historická umístění.

První soutěžní den do bojů vstoupila Dominika Hronová v kategorii do 49 kg. Los jí přidělil první kolo volný postup a do druhého kola se k ní probojovala Ukrajinka. Byl to velmi těžký souboj až do konce. I přes lehkou nervozitu to Dominika zvládla a soupeřku porazila 11:9. Do čtvrtfinále proti Rusce nastoupila už sebevědomě a od prvních vteřin si šla pro medaili. Zápas po třech kolech skončil 20:10 a následovalo semifinále proti turecké reprezentantce. V Turecku je Taekwondo ohromně populární a patří k nejúspěšnějším zemím v Evropě. Předpokládali jsme, že zápas bude velmi vyrovnaný, což se taky stalo. O Dominiky postupu do finále rozhodlo jedno napomenutí. Pro Hronovou to byl první velký úspěch na vrcholné akci, tlak finále na ni trochu dopadl a soupeřku ze Srbska již neporazila. Po skvělých výkonech si domů odvezla stříbrnou medaili.

Druhý úspěch přidala poslední den Kristýna Drobná ve váze do 62 kg. Nejdříve přešla přes Rakušanku jednoznačně 14:5. Ve druhém kole se střetla s Turkyní Korkut, se kterou již před dvěma lety prohrála ve finále na ME kadetů. Kristýna po dvou kolech prohrávala 11:6, ale touha po vítězství ji vybičovala k lepšímu výkonu a zápas se jí podařilo otočit na 12:11.

V boji o medaili se Srbkou se vedení stále přelévalo z jedné strany na druhou. Naše bojovnice opět dokázala, že má skvělé konce zápasu a zvládla zvítězit 10:7 a postoupit do semifinále. Teprve 16letá Kristýna se v semifinále utkala s o čtyři roky starší ruskou závodnicí a zápas byl vyrovnaný až do posledních vteřin. Ruska měla výhodu jednoho bodu, který získala za napomínání Drobné, a proto musela útočit. Nakonec Kristýna ještě obdržela techniku do hlavy a musela se spokojit „pouze“ s bronzovou medailí.

Ke dvěma medailím ještě přidala Petra Štolbová krásné 5. místo po vítězství nad Dánkou a Španělkou. Karel Adam skončil devátý po výhře nad Norem. Michaele Kubíkové a Janu Fialovi se nepodařilo projít prvními koly.

České taekwondo má na kontě pár medailí z vrcholných akcí, ale nikdy se nepodařilo přivézt dvě z jednoho mistrovství. Největší rozdíl je v tom, že tito reprezentanti se již umisťovali v kadetských a juniorských kategoriích a mají už v tomto věku zkušenost s atmosférou vrcholného turnaje. Kvalita turnajů světového poháru, které s reprezentací objíždíme, se za poslední čtyři roky velmi zvedla, právě v mladších kategoriích. Za výsledky stojí kvalitní práce klubových a reprezentačních trenérů a také spolupráce se zahraničními týmy z Polska, Norska, Německa, Slovenska a Belgie, kde hledáme sparingpartnery a nové metody tréninku. Věříme, že tato generace závodníků má konečně na to dostat české taekwondo na Olympijské hry - a to je náš hlavní cíl.