Oficiální portal Českého svazu taekwondo

Školení rozhodčích Taekwondo Poomsae

Na první aprílový den 1.4.2017 se na Mělníku konalo školení rozhodčích Taekwondo Poomsae, kterého se zúčastnilo několik stávajících ro...
Na první aprílový den 1.4.2017 se na Mělníku konalo školení rozhodčích Taekwondo Poomsae, kterého se zúčastnilo několik stávajících rozhodčích ze všech koutů republiky. Pod taktovkou zkušených mezinárodních rozhodčích Petra Limprechta (5.dan) a Martina Motáka (5.dan) byl seminář zaměřen zejména na znalost jednotlivých sekcí bodování a bodovacího systému.

V jednom ze dvou bloků semináře si rozhodčí sami na sobě vyzkoušeli, jak správně bodovat. Velkou výhodou bylo, že tento systém je volně stažitelný do mobilní aplikace. Každý ze zúčastněných tak mohl celou dobu bodovat vybraného jednotlivce, který předcvičoval určenou sestavu. Bodování technické a prezentační sekce bylo dopodrobna při semináři vysvětleno. Zprvu se bodovalo pouze v jednotlivé sekci - techniky a jejich detaily, síla a rychlost, rytmus a tempo a nakonec vyjádření energie. Poté bylo bodování sjednoceno do celku a rozhodčí se tak museli soustředit na všechny detaily bodování stejně jako při turnajích.

Druhý blok obsahoval teoretickou část. Byla zopakována pravidla WTF pro poomsae, povinnosti rozhodčího, systém soutěží a další náležitosti. Jednou z nejdůležitějších částí bylo detailní popsání chyb u jednotlivých technik, které se v poomsae vyskytují.

Během celého dne, ve velmi přátelské atmosféře a dobré náladě, si všichni v rámci semináře ověřili své znalosti a potvrdili tak svoji kvalifikaci rozhodčího, kterou oba instruktoři nakonec schválili.

Chci poděkovat všem, kteří se tohoto semináře zúčastnili a podporují, tak kvalitu rozhodčích v České republice. Těším se na další semináře a turnaje, které se budou ještě v tomto roce konat.

                                                                                                                                                            Martin Moták