Oficiální portal Českého svazu taekwondo

Stříbro z Univerzitního mistrovství Evropy v Taekwondo

Od 23. 7. do 27. 7. se v portugalské Coimbře konalo Univerzitní mistrovství Evropy v Judu, Karate a Taekwondo. České taekwondo reprezentoval s...

Od 23. 7. do 27. 7. se v portugalské Coimbře konalo Univerzitní mistrovství Evropy v Judu, Karate a Taekwondo. České taekwondo reprezentoval student pražské ČVUT Jakub Skořepa, který do bojů nastupoval až poslední den mistrovství ve váhové kategorii do 87 kg. Díky bodům nasbíraným na turnajích světového poháru byl nasazen jako turnajová jednička. Z předkola postoupil ke Kubovi britský závodník James Thornton, který si díky své výškové převaze na našeho závodníka věřil. Dobře zvolená taktika a tvrdost Jakubových kopů byla cesta k poměrně hladkému vítězství 14:8. V dalším boji Jakub nastupoval proti Lukasi Winklerovi z Německa, s nímž měl zápornou bilanci. Kde jinde překonávat vlastní možnosti než na vrcholných akcích. Kuba celý boj diktoval tempo a stejně jako v prvním boji dominoval pohybem a tvrdostí. Skóre 9:5 znamenalo postup do prvního finále. Z druhé strany pavouka do prvního finále postoupil Burak Demir z Turecka. Na tohoto soupeře už Jakub nestačil. Za normálních okolností by to znamenalo stříbrnou medaili, ale od loňského roku se na Univerzitních evropských šampionátech bojuje stylem „double elimination system“.  V praxi to vypadá tak, že vítěz prvního finále postupuje do celkového finále. Druhý finalista do semifinále, semifinalisti do čtvrtfinále atd. Všichni bojují znovu. Z oprav se do celkového semifinále probojoval Walid Hashimi z Německa. Stejně jako v základních bojích i tentokrát se student ČVUT Praha hned ujal vedení. Bohužel si při další technice obnovil zranění z nedávného mistrovství České republiky. Nepatrného zaváhání Němec dokázal okamžitě využít a zdvojenou technikou do hlavy skóre otočit ve svůj prospěch. Celé poslední kolo bylo o snaze Němce udržet dvoubodový náskok. Až v posledních vteřinách se podařilo Jakubovi prokopnout Němcův kryt, srovnat na 7:7 a vybojovat tak prodloužení, ve kterém první bodovaná technika rozhoduje o vítězi. I přes výškovou nevýhodu Kuba rozhodující techniku dával na soupeřovu hlavu. Zajistil si tak postup do finále, které bohužel musel pro zranění vzdát.  Přesto je stříbrná medaile velkým úspěchem. Je to teprve druhá evropská medaile pro univerzitní taekwondo po bronzu Anny Machové (VŠE Praha) 2011.

Velký dík za finanční podporu patří domácímu oddílu SK Taekwondo Lacek, z.s. a starostovi města Pelhřimov Františku Kučerovi.