Oficiální portal Českého svazu taekwondo

Petra Štolbová vybojovala historicky první medaili na Mistrovství světa v taekwondo

O historický úspěch pro české taekwondo se postarala Petra Štolbová, která v sobotu 27.11. odpoledne vybojovala stříbrnou medaili na premiérovém Mistrovství světa žen v saudskoarabském Rijádu. Nestačila až na finálovou soupeřku Caroline Santos z Brazílie. 

Petra Štolbová vybojovala historicky první medaili na Mistrovství světa v taekwondo

Petra Štolbová, která na konci srpna obhájila titul mistryně Evropy do 21 let, prošla ve své váhové kategorii do 62 kg do finále přes čtyři soupeřky. V prvním zápase jí los přiřadil  Pooju Prem Kumar z Indie, se kterou si poradila 17:3. V dalším, velmi vypjatém, zápase proti Rusce Liliie Khuzině zvítězila těsně 20:19 a v zápase o semifinále porazila Španělku Martu Calvo Gomez 17:5. V semifinálovém souboji narazila na soupeřku z Íránu Kosar Asaseh, nad kterou zvítězila v těsném skóre 7:6. Až ve finálovém boji proti Caroline Santos z Brazílie narazila a souboj prohrála 11:5.

„Brazilka nedala Petře moc času se uvolnit a dostat se do "flow". Od začátku vytvářela tlak a nutila Petru k chybám, z čehož dala první body a dostala se do většího náskoku. Petra se ale zlepšovala a ve třetím kole trefila hlavu za 3 body, techniku z otočky ale elektronika nezaznamenala, což by mohlo zápas ještě zdramatizovat,“ hodnotí finálový výkon své svěřenkyně hlavní trenér reprezentace Viktor Jankovský.

„Hned po zápase jsem byl zklamaný, když už jsme se dostali do finále, tak jsme chtěli vyhrát. Celkově ale obrovská radost, dostat se do finále na MS je prostě skvělé a ve 20 letech příslib do budoucna,“ dodává Viktor Jankovský.

Další dvě české reprezentantky Dominika Hronová a Iveta Jiránková neprošly přes první kolo. Dominika Hronová v kategorii do 53 kg narazila v prvním kole na stříbrnou medailistku z olympijských her Rusku Tatianu Mininovou, se kterou prohrála 15:4. Ivetě Jiránkové přiřadil los do prvního kola Srbku Nadicu Bozaničovou, na kterou nestačila 11:2.

Video záznamy:

Semifinálový zápas Petry Štolbové č. 221 začíná v čase 1:39:02, čtvrtfinále zápas č. 216 v čase 10:20.
https://www.youtube.com/watch?v=2m7PeaAUMLs

Finálový zápas Petry Štolbové: https://www.youtube.com/watch?v=XTUiRz0hUTw

Petra Novotná

Foto: World Taekwondo