Oficiální portal Českého svazu taekwondo

Čeští taekwondisté zabojují o místa na OH v Tokiu

Česká reprezentace taekwondo má před sebou kvalifikační turnaj na letní olympijské hry v Tokiu. Rozhodující boje proběhnou ve dnech 7. - 8. května v bulharské Sofii. „Rádi bychom dosáhli historického úspěchu a kvalifikovali prvního Čecha/Češku. Rozhodně máme letos zatím největší šance,“ říká hlavní reprezentační trenér Viktor Jankovský.

Čeští taekwondisté zabojují o místa na OH v Tokiu

Na kvalifikační turnaj bylo možné nominovat reprezentanty pouze do dvou mužských a dvou ženských váhových kategorií. V ženských kategoriích splnily kritéria Petra Štolbová ve váze do 67 kg a Iveta Jiránková v kategorii do 57 kg. V mužských pak Jan Fiala v kategorii do 68 kg a David Šimek ve váze do 80 kg. Velké naděje se upínají k Petře Štolbové, mistryni Evropy do 21 let a 43. ženě světového olympijského rankingu. Na kvalifikaci se představí hned první soutěžní den 7. května. Z posledního kontrolního závodu Mistrovství Evropy, které se uskutečnilo před třemi týdny rovněž v Sofii, sice veze 9. místo, ale motivace jí nechybí. „S devátým místem na Evropě jsem spokojená, porazila jsem závodnici, která bude na kvalifikaci a poměřila síly se soupeřkou, která má jisté OH v Tokiu. S trenérem jsme zjistili na čem ještě pracovat a co zlepšit,“ hodnotí Štolbová.

Druhá ženská zástupkyně Iveta Jiránková nastoupí k bojům v sobotu 8. května. V sobotu rovněž zabojuje český mužský zástupce Jan Fiala. „V poslední fázi před kvalifikací především udržujeme maximální úroveň výkonnosti. Dolaďujeme střípky z nacvičování bojových situací. Osobně se snažím udržovat v psychické pohodě a mít hlavu nastavenou k mému cíli, který je tu pro nás jednou za čtyři roky. Je důležité přijet dobře naladěn, odvíjí se od toho potom celý výkon v den D, “ přibližuje Fiala své přípravy na olympijskou kvalifikaci. Druhý mužský zástupce David Šimek nastoupí k boji v pátek 7. května.

Přípravu na vrcholný turnaj sezóny značně komplikovala omezení související s pandemií koronaviru. „Tréninkové možnosti byly velice omezené, skoro až mizerné, oproti normálnímu stavu. Druhá vlna pandemie trvala v období podzimu a zimy a s nemožností trénovat ve vnitřních prostorech, což nás značně omezovalo. Trénoval jsem většinou venku, když bylo hezké počasí a doma jsem se připojoval na online tréninky. Vyjednání výjimky na soustředění ve sportovním centru v Nymburce nám velice ulehčilo přípravu a samozřejmě i zlepšilo náladu,“ shrnuje náročné období Jan Fiala.

Vstupenku na olympijské hry získají finalisté z každé kategorie. „Motivace je veliká, všichni by na olympiádu chtěli. Zároveň si uvědomují, jak těžké to bude a rozhodne forma v den D,“ uzavírá reprezentační trenér Viktor Jankovský.

Petra Novotná