Oficiální portal Českého svazu taekwondo

2x páté místo na ME v olympijských vahách

Dvě pátá místa vybojovali čeští reprezentanti kyorugi na Mistrovství Evropy v olympijských vahách, které se konalo 10.-13.12.2020 v Sarajevu. Mistrovství, které bylo jednou z prvních akcí od počátku pandemie covid-19, je důležitou částí přípravy na nadcházející olympijskou kvalifikaci.

2x páté místo na ME v olympijských vahách

Českým zástupcům se dařilo hned v několika váhových kategoriích. Nejvýrazněji se prosadily zkušené reprezentantky Iveta Jiránková v kategorii do 57 kg a Petra Štolbová v kategorii do 67 kg, obě ziskem pátého místa. Iveta Jiránková nastoupila jako nasazená devítka a v prvním zápase proti srbské závodnici si díky své trpělivosti vypracovala příležitosti k získání cenných bodů. Po třech kolech Iveta zvítězila 4:2 a ve čtvrtfinále ji čekal zápas s nasazenou jedničkou a dvojnásobnou olympijskou šampionkou Jade Jones, na kterou už bohužel nestačila. „Zápasit s Jade Jones je snem každé závodnice. Ivetě se splnil, ale fyzický styl Britky je velmi náročný a držet s ní krok nedokázal nikdo ten den a právem si tak dokráčela až pro zlato.“ uvádí hlavní trenér reprezentace Viktor Jankovský.

Petra Štolbová byla nasazená osmička v kategorii do 67 kg a v prvním boji se utkala se Španělkou. Třetí společný souboj vyšel lépe pro Petru, která postoupila výsledkem 5:2. Obdobně jako u Ivety Jiránkové, čekala Petru v dalším kole nasazená jednička Matea Jelič. „Petra velmi dobře zvládala management zápasu a v některých akcích chybělo jen trochu více štěstí, aby byla technika zabodovaná.“ komentuje trenér Viktor Jankovský. Jelič byla o kousek úspěšnější v některých výměnách a po druhém kole vedla 16:8. V závěrečném kole ve snaze zvrátit zápas ve svůj prospěch dostala Petra nešťastně kopem do oka a musela zápas předčasně ukončit.

Třetí česká reprezentantka Michaela Kubíková získala v kategorii do 57 kg 9. místo. Vyrovnaný první zápas s domácí reprezentantkou skončil nerozhodně 9:9 a o vítězi musel rozhodnout „zlatý bod“ v nastaveném kole. Kubíkové se díky své aktivitě podařilo bodovat a postoupila do osmifinále, ve kterém narazila na třetí nasazenou, Španělku Martu Calvo. Kubíková se těžce prosazovala proti skvělému timingu a přesnosti soupeřky a její cesta turnajem skončila. Calvo v turnaji vybojovala bronz.

Druhé deváté místo přidal Jan Fiala v kategorii do 68 kg. Fiala se probojoval nejprve přes slovinského reprezentanta, ale v dalším kole již nestačil na španělského závodníka, pozdějšího bronzového medailistu. Druhý mužský zástupce David Šimek narazil na Španěla hned v prvním boji. Zápas byl do poloviny velmi vyrovnaný, avšak přišla chvilka nepozornosti a soupeř Davidovi odskočil na větší bodový rozdíl. Ten si už si své vedení pohlídal a dokráčel až k celkovému druhému místu.

„Předvedené výkony našich závodníků jsou po tak dlouhé pauze pozitivní a od Mistrovství Evropy klubů, které proběhlo před třemi týdny, mají stoupající tendenci. Všichni naši závodníci vypadli s velmi kvalitními soupeři, kteří to potvrdili ziskem medaile v konečném hodnocení. Věřím, že tyto výkony budou startovní čárou v přípravě směrem ke kvalifikačnímu turnaji na OH, který byl přesunut na 7.-8.5.2021.“ uzavírá hlavní trenér Viktor Jankovský.

VÝSLEDKY Z MISTROVSTVÍ EVROPY V OLYMPIJSKÝCH VAHÁCH

 5. místo IVETA JIRÁNKOVÁ -57kg

 5. místo PETRA ŠTOLBOVÁ -67kg

 9. místo MICHAELA KUBÍKOVÁ -57kg

 9. místo JAN FIALA -68kg

bez umístění DAVID ŠIMEK -80kg

 

Viktor Jankovský

Petra Novotná