Oficiální portal Českého svazu taekwondo

Mistroství světa Poomse 2006 - Jižní Korea

Ve dnech 4-6. září se v Korejském hlavním městě Soulu konalo Mistrovství světa v bojovém sportu a umění Taekwondo. Jednalo se o soutěž v...

Ve dnech 4-6. září se v Korejském hlavním městě Soulu konalo Mistrovství světa v bojovém sportu a umění Taekwondo. Jednalo se o soutěž v technických sestavách Poomse. V uplynulém roce došlo k výrazné změně pravidel a sestavy byly upraveny tak aby vyhovovaly závodním potřebám.Z tohoto důvodu byl celý svět Taekwondo v očekávání této vrcholné a prestižní akce. Turnaje se zúčastnilo přes 700 závodníků z 55 zemí celého světa. Byla zde zastoupena jak Evropa, Asie, Amerika, Afrika, tak také Austrálie. Cekem se soutěžilo v 18 ti kategoriích, keré byly rozděleny podle věku závodníků. Na MS nemohla chybět ani Česká národní reprezentace, pro kterou byl tento turnaj vrcholnou akcí v této sezóně. Celá sportovní příprava tak byla směřována právě na tuto dobu. Za ČR se turnaje zúčastnili: Jana Nácovská, Michal Moca, Martin Prokeš, Michal Kobylka a trenér Petr Limprecht ( všichni členové mělnického klubu Hansoo).

MS pro nás začalo už v neděli 3.9 a to úvodní poradou vedoucích týmů. Proběhlo zde seznámení z organizací turnaje a dále také rozlosování povinných sestav. Už na této poradě bylo patrno, že nebude jednoduché se prosadit a vybojovat zajímavé umístění. Většina zemí totiž za své trenéry či poradce angažovala Korejské mistry. Byli jsme jednou z mála zemí, které se musejí spoléhat pouze na sebe a své tréninkové metody.

V pondělí se již začalo naplno závodit. Celé MS začalo úchvatným nástupem všech účastníků. Pak následovalo mnoho oficiálních proslovů, např. prezident WTF, ministr Sportu, ministr Cestovního ruchu, zástupci města, atd. Na proslovy navazovala série exhibičních ukázek Korejských národních exhibičních týmů.Vše bylo dotaženo k naprosté dokonalosti a opravdu bylo nač se dívat. Velmi nás zaujalo vystoupení postižených cvičenců Taekwondo. Bylo zde tak demonstrováno, že Taekwondo může při troše dobré vůle cvičit opravdu každý. Nutno dodat, že pořadatelé striktně dodržovali časový plán a vše „klapalo“ na minutu přesně.

Za ČR jako první nastoupil do bojů náš junior Michal Kobylka. Michal je velmi ctižádostivý a na MS se připravoval velmi svědomitě. Vzhledem k silné a kvalitní účasti by bylo úspěchem jakékoliv umístění do první dvacítky. Michalovi se podařilo postoupit až do semifinále, kde již opravdu jsou jen ti nejlepší bojovníci světa a o dalším umístění rozhoduje mnoho , byť i nepatrných faktorů. Náš závodník předvedl opět velmi kvalitní výkon a nakonec se umístil na překrásném 14 místě.

Dále nastoupila do bojů naše nejmladší a nejkrásnější zástupkyně a to Jana Nácovská. Jana je velmi kvalitní sportovkyně a závodnice. Zde se ovšem trošku zalekla velké konkurence a nepodařilo se jí postoupit do semifinále. I když svým výkonem a tréninkovým nasazením mohla pomýšlet na velmi vysoké cíle. No Jana je ještě velmi mladou a perspektivní závodnící a jistě ještě své kvality předvede.

Zbytek našeho týmu měl závodní den až v úterý. Zde nastoupil jako první do bojů Matin Prokeš. Martin závodil v nejtěžší a nejobsazenější kategorii seniorů 18 -30 let. Po vzoru Michala se i Martin snažil probojovat co nejvýše. Martin je i přes svůj mladý věk velmi zkušeným bojovníkem a psychicky zvládá i takto velké a náročné turnaje. Martin dokázal svým výkonem také postoupit do semifinálového kola. V semifinále se Martin umístil na 18 místě.

Další kategorií byla soutěž v smíšených párech. Naše výprava zde měla zastoupení v Janě a Michalovi. Jana si velmi přála v této kategorii předvést, že dokáže závodit na světové úrovni a nutno podotknout, že se jí to povedlo. V konečném pořadí se náš mladý pár umístil na 20 místě. Jako poslední se předvedla naše mužská synchronní trojice ve složení Michal Moca, Michal Kobylka a Martin Prokeš. Kluci si dali za cíl umístění do první dvacítky. Tento cíl se podařilo naplnit a naši bojovníci se probojovali až na 18 místo.

Z celkového pohledu by se mohlo zdát, že se nejednalo až o tak úspěšnou výpravu, ale je třeba si uvědomit, že v ČR se započalo se závoděním v technických sestavách až velmi pozdě a to cca před pěti lety. Reprezentace na vysoké úrovni funguje pouze tři roky. Oproti jiným, finančně zajištěným a vyspělým zemím je tak velmi těžké se prosadit. I přes toto se nám daří přibližovat se k těmto zemím a jak MS ukázalo, dokážeme porážet i takové giganty jako je USA, Anglie, Canada, Itálie, Belgie,Čína, atd, atd. To je velmi, velmi potěšující zpráva a doufám, že kvality našich bojovníků neustále porostou a v brzké době již budeme pomýšlet na medailová umístění i z takových turnajů jako je MS.

Turnaj byl slavnostně zakončen ve středu v pravé poledne. Skončilo tak pro nás jedno velmi těžké a náročné období a již nastali myšlenky na další a další. Po slavnostním ukončení proběhl Technický meeting a porada vedoucích týmů. Zde byla velmi napjatá atmosféra. Jelikož ne vše bylo tak jak mělo být, byla toto poslední možnost na tyto nedostatky upozornit. V první řadě se jednalo o jakési znevýhodňování Evropských závodníků. Druhou věcí, která byla velmi kritizována byl fakt, že VŠECHNY kategorie vyhrála domácí Korea. Tato skutečnost byla jednou z věcí, které MS trošku „pokazilo“. Doufejme, že v příštím roce, kdy se koná MS a to opět v Koreji na Incheonu, bude již vše tak jak má být a vyhrávat budou opravdu jen ti nejlepší.

Úplným závěrem bych chtěl jen vzpomenout oslavu Prvního Taekwondo dne, který byl vyhlášen na 4.září. Oslava byla pojata velkolepě a byla opravdu velkou společenskou událostí. Zde se utvářeli nové kontakty a známosti. Debatovalo se o světovém TKD, atd. I zde jsme vzorně reprezentovali naši zemi a překvapilo nás, jak jsme ve světě známou zemičkou. Bylo pro nás obrovskou ctí, že si nás vyhledal sám prezident celosvětové federace Taekwondo a povídal si s námi ve zcela společenské úrovni. Potěšující bylo, že i takto vysoko postavená osoba, navštívila ČR a okouzlila jí Praha.

Zážitků je nespočetně stejně tak jako zkušeností. Turnaj naplnil podstatu sportu a bylo krásné sledovat závodníky ze zemí, které spolu jinak nevycházejí jak jsou v družném rozhovoru. Rusko, USA, Irán, Irák, Saudská Arábie, Jordánsko, Israel, bývalé země Sovětského bloku, atd. Všichni zde tvořili jednu rodinu - TAEKWONDO.

Limprecht Petr