Oficiální portal Českého svazu taekwondo

Mé jarní soustředění „Korea 2014

Ve dnech 9. – 24. 3. 2014 jsem se Simčou Kálalovou, Petrem Limprechtem a s mistrem Lee Youn Jae navštívila Jižní Koreu. Z letiště jsme se ...

Ve dnech 9. – 24. 3. 2014 jsem se Simčou Kálalovou, Petrem Limprechtem a s mistrem Lee Youn Jae navštívila Jižní Koreu. Z letiště jsme se dopravili k mistrovým rodičům, kteří nás vřele přivítali, pohostili a ubytovali.

Tréninky

V průběhu pobytu jsme měli možnost trénovat ve dvou soulských TAEKWONDO klubech. První týden v Sinhwa klubu, kde jsme cvičili sebeobranu, kyorugi, poomsae a posilovali. V tělocvičně byla televize i promítací plátno, což se mi moc líbilo, protože před tréninkem jsme si pouštěli různé ukázky z exhibic, ze závodů a několikrát jsme se podle toho rozcvičovali. Druhý týden jsme cvičili v nejznámější jihokorejské škole – K-Tigers, kde trénují jen ti nejlepší z korejských klubů. Byla jsem unešená z jejich velmi dobrých technik a vysokých kopů. Trénink začínal v osm hodin a končil v deset hodin večer. Cvičili jsme spolu s korejskými dětmi, které byly moc milé. Nejdříve jsme se rozcvičili, poté jsme posilovali, cvičili kopy a základní techniky v sestavách. Ke konci tréninku jsme se protáhli a nakonec uklonili ke korejské vlajce.

Korejský život, zajímavosti

První věc, která mě zaujala, byla čistota nejen na ulicích. Nebylo lehké najít odpadkový koš, ale na zemi se nenacházely žádné odpadky. Všichni lidé byli moc milí, ochotní a přátelští. V metru měli vždy přednost staří lidé, těhotné maminky a nemocní. Na zbylá volná místa si teprve mohli sedat ostatní. Korejská strava pro mě ze začátku byla neobvyklá, chvíli mi trvalo si na ni zvyknout (pálivost, koření) a naučit se jíst hůlkami, kterými mi to nikdy nešlo, ale nakonec jsem se s nimi poprala. Všude jsme dostali nebo si mohli zdarma natočit vodu.

Řeč

Uvědomila jsem si, že jazyky jsou velice důležité. Snaha domluvit se anglicky vždy nevyšla, ale v průběhu několika dní jsem se naučila několik korejských slovíček, např.: dobrý den, na shledanou, děkuji, atd. Ale mám se samozřejmě ještě hodně co učit.

Zábava

Každé dopoledne jsme jezdili na výlety. Navštívili jsme známé ulice, jako jsou Insa-dong, Dongdaemun a Namdaemun, kde jsme si mohli koupit nějaké suvenýry v malých obchůdkách nebo ve stánkách. Také jsme se podívali do lidové vesničky Namsangol Hanok Village (u nás něco jako skanzen), na nejvyšší vyhlídkovou galerii na světě – 63 building square, kde jsme výtahem vyjeli až do 60. patra a po zhlédnutí města ze shora jsme se ještě jeli podívali do mořského světa v přízemí. Jeden den jsme ztrávili v zábavném parku LOTTE WORLD. Na víkend jsme vyjeli až na úplný jih Koreje ke Žlutému moři. V neděli jsme se vydali loďkou na druhý největší ostrov Jižní Koreji, na kterém byla nádherná botanická zahrada.

TAEKWONDO výlety

Jako správní taekwondisté jsme nemohli vynechat Kukkiwon, hlavní místo TAEKWONDO WTF. Prohlédli jsme si tělocvičnu, která se mi velice líbila. Také jsme se chtěli podívat na novou halu Taekwondo-Won, ale bohužel tuto halu otevírali pro veřejnost až 1. dubna, takže jsme si ji prohlédli jen zvenku.

Poslední den před odjezdem se konaly závody. Nejvíce jsem sledovala mou kategorii. Viděla jsem perfektní styl závodění, techniky a vysoké kopy. Atmosféra byla jedinečná, úplně jiná než v České Republice.

Na konec…

Z Koreje jsem si odvezla spoustu zážitků se skvělými lidmi, poznala jsem novou kulturu a způsob, jakým lidé žijí. Viděla jsem cvičit jiné děti, na druhém konci světa. Jsem moc ráda, že jsem měla tu příležitost navštívit tuto zemi. Chtěla bych poděkovat mistrovi Lee Youn Jae a jeho ženě Terezce, kteří mi poskytli tuto příležitost a věnovali se mi. Moc si toho vážím.

Adéla Kaplanová, 13 let