Oficiální portal Českého svazu taekwondo

Olympic Masters Cup 2007, Holandsko

Víkend 24-25.2.2007 byl pro Českou reprezentaci Taekwondo WTF ve znamení turnaje, který se konal v Holandském městě Sittard. Turnaj byl rozd?...

Víkend 24-25.2.2007 byl pro Českou reprezentaci Taekwondo WTF ve znamení turnaje, který se konal v Holandském městě Sittard. Turnaj byl rozdělen do dvou dnů, kdy v sobotu se závodilo ve sportovním boji Kyorugi a v neděli pak v technických disciplínách jako jsou sestavy Poomse a lámání Kyokpa. Česká národní reprezentace v technických sestavách se v neděli účastnila takřka všech vypsaných kategorií a disciplín. Jednalo se tak samozřejmě o cvičení souborných sestav a to jak jednotlivců, párů, tak synchronních trojic. Dále pak se jednalo o kategorii Creativ Poomse (cvičení na hudbu), rychlostní lámání a lámání v maximální výšce.

Pro naší reprezentaci se jednalo o kontrolní turnaj po téměř dvouměsíční závodní přestávce. Vedení reprezentace záměrně vybralo tento brzký termín, tak aby byl dostatek času na případné zlepšení či „změnění" techniky. Jak se ukázalo volba to byla správná. Je již známo v loňském roce došlo k výrazné změně pravidel a tak Evropské turnaje musejí dostát značných změn. Právě tento turnaj měl již být zcela ve znamení nových pravidel. Rozhodčí však v mnoha případech působili rozpačitě a bylo zřejmé, že se také na tomto turnaji „učí" novým pravidlům. V několika případech tak došlo ke skutečnosti, kdy bodové hodnocení nebylo zcela v souladu a pravidly. Tato nepříjemnost potkala i několik našich bojovníků a zamezila jim v bojích o ještě lepší medailová umístění. Patrné to bylo zejména v kategorii jednotlivců, mužů A. Ale takový je sport a rozhodčí se samozřejmě musejí taktéž vzdělávat a získávat zkušenosti. I přes uvedenou skutečnost si náš tým vedl velmi dobře a šestičlenné zastoupení ČR ve složení: Martina Strnadová, Jana Nácovská, Martin Moták, Michal Moca, Martin Prokeš a Michal Kobylka dokázalo vybojovat 10 medailových umístění. Jednalo se o 3x zlato, 2x stříbro a 5x bronz. Velmi pozitivní je skutečnost, že všichni naši závodníci dokázali projít až do finále a to i při počtu 18 závodníků v jedné kategorii, zde například Michal Kobylka doplatil právě na nezkušenost rozhodčích a medaile mu unikla o pouhou desetinu bodu. Medailové umístění reprezentantů ČR pak bylo jakousi „třešničkou na dortu". V kategorii Creativ Poomse náš bojovník Martin Prokeš nenašel vážnějšího soupeře a zaslouženě zvítězil. V atraktivní disciplíně Kyokpa si naši borci dokázali poradit s obrovskou konkurencí a jak v rychlostním, tak výškovém lámání získali nejcennější medaile. Při výškovém lámání pak byla zřejmá vyspělost reprezentantů ČR, kteří přelamovali desky ve výšce cca 3 metrů.

Turnaje se zúčastnilo 10 reprezentačních týmů ze zemí jako Španělsko, Maroko, Holandsko, Belgie, Dánsko, Lucembursko, Francie, Česká republika.

Závěrem je třeba dodat, že i přes zdánlivou spokojenost je stále co zlepšovat a zkvalitňovat a tréninkové úsilí musí být stále kvalitnější a vyšší. Další prověrkou našich reprezentantů na mezinárodním poli, bude turnaj Paris Open, který se koná 31.3 - 1.4.2007. Doufejme, že rozhodčí již budou v tomto případě objektivní a spravedliví.