Oficiální portal Českého svazu taekwondo

2. World Taekwondo - Poomsae Championschips 2007

Korea, Incheon 3-6.11.2007 Ve výše uvedeném termínu se v jihokorejském Incheonu konalo Mistrovství světa v bojovém umění Taekwondo WTF...

Korea, Incheon 3-6.11.2007

Ve výše uvedeném termínu se v jihokorejském Incheonu konalo Mistrovství světa v bojovém umění Taekwondo WTF a to v disciplíně Poomsae. Tohoto prestižního turnaje se zúčastnilo více než 500 závodníků z 50 zemí. Naše výprava se Mistrovství světa  zúčastnila ve složení Petr Limprecht, Martina Strnadová , Petra Novotná, Žaneta Peikerová, Martin Moták a Michal Kobylka. Pro naši výpravu začal celý výjezd  již 31.10. odletem do Koreje. Cesta byla bez větších problémů a až na osmihodinový časový posun bylo vše v pořádku. Časový posun se nám podařilo překonat až těsně před samotným mistrovstvím světa. Po příletu do Koreje jsme se ubytovali v motelu, který byl vzdálen cca 15 minut taxíkem od sportovní haly, kde se konalo MS. Druhý den po ubytování jsme vyrazili do vzdálenějšího Suwonu, kde se konal celosvětový svátek Taekwonda a to Hanmadang 2007. Na této akci je vidět vše, co obsahuje bojové umění Taekwondo. Závodí se v mnoha kategoriích. Jedná se například o různé lámací techniky, silové, rychlostní, výškové, atd. Dále se například soutěží v technických sestavách a to nejen v klasických, ale také kreativních, kde je již k vidění mnoho a mnoho atraktivních technik, jako jsou salta, kopy s přetočením těla o 720 stupňů, atd. Další soutěží byl závod týmů v exhibičních vystoupeních. Tento závod je velmi prestižní záležitostí a účastní se ho nejlepší týmy z Koreje. Celý Hanmadang je úžasnou záležitostí  a je krásné vidět, s jakou radostí jde dělat bojové umění Taekwondo.

Další den jsme se již jeli zaregistrovat na mistrovství světa. A to do obrovské sportovní haly na Incheonu. Přivítala nás skvělá atmosféra právě probíhajících závodů Korea Open v kyorugi. Registrace proběhla bez problémů a tak již další den jsme mohli začít předvádět své bojové umění na soutěžní ploše. Nejprve do bojů vstoupila Petra Novotná. Petra se takto velkého turnaje zúčastnila poprvé a byla to pro ní obrovská zkušenost. I když na postup do semifinále nedosáhla, předvedla velmi dobrý výkon. V konečném pořadí skončila na 23. místě. Jako druhý náš zástupce se představila Žaneta Peikerová. Žaneta je velmi mladá bojovnice a ve věku 14 let je již velmi zkušenou  bojovnicí. I zde se však projevil zbytečný respekt ze soupeřek a ani Žaneta nedokázala zcela zúročit své zkušenosti, v konečném pořadí se umístila na 25. místě. V další kategorii vystoupil Martin Moták. Martin byl nejstarším členem našeho závodního týmu, který je již velmi zkušeným borcem a má mnoho mezinárodních zkušeností. Na Martinovi byla tato skutečnost znát zejména v psychické vyrovnanosti. Martin dokázal svým výkonem porazit závodníky z mnoha „Taekwondo velmocí" a umístil se na krásném 18. místě. Jako poslední z jednotlivců se představil Michal. I ten je již ostříleným závodníkem. Michal před samotným výjezdem na MS prošel velmi náročnou přípravou. A jeho touha po dobrém umístění byla velmi, velmi veliká. Ale tím pádem také velmi svazující. Tento fakt se projevil i v samotném závodě. Motivace se přenesla do psychického stavu Michala a ten bohužel nedokázal projít do semifinále a skončil na 23. místě. Předposlední kategorií byla kategorie párů, kde se představila Žaneta s Michalem. Tento pár dokázal také předvést kvalitní výkon a skončil na 17. místě. Jako poslední se z našeho týmu předvedla synchronní trojice dívek ( Martina, Petra a Žaneta). Naše bojovnice se ukázaly ve skvělém světle a umístily se na krásném 15. místě. I když se dle výsledků může zdát, že se nejednalo o úspěšný výjezd, je třeba uvést věc na pravou míru. Všechny soutěžní kategorie vyhráli závodníci domácí Koreje a to pouze s jednou výjimkou. Dalším faktem je, že ostatní bodovaná místa obsadily země, kde je korejský trenér a nebo závodníci jsou korejského či asijského původu. Pouze zcela výjimečně se do první dvacítky dokázal probojovat Evropan či „neasijec". Co dodat, politika je bohužel i ve sportu a bojovém umění.

Po skončení závodního kolotoče jsme se přestěhovali do Soulu a zde jsme se až do odjezdu věnovali zaslouženému odpočinku a návštěvě památek a turistických zajímavostí, kterých je v Soulu neuvěřitelný počet. Za zmínku stojí například Královský palác, Buddhistický klášter, Insadong - ulice tradičních řemesel, Seoul Tower - rozhledna, Lotte World - báječné zábavní centrum, atd., atd. Velmi mile nás překvapilo, že naši malou republiku znají lidé i z takové vzdálenosti. I když nás stále spojují jako Československo. Děti na nás neustále pokřikovaly a snažily se nás dotýkat. Pro dospělé jsme občas byli neuvěřitelnou atrakcí a neváhali nám to dát zcela otevřeně najevo. Po celou dobu našeho pobytu jsme zažívali mnoho a mnoho různých překvapení a zážitků a to ne vždy zcela příjemných. Ale Korea je krásnou a báječnou zemí, která stojí za to, aby se člověk do ní stále vracel a objevoval nové zážitky.

Závěrem bych chtěl poděkovat sponzorům a to firmě Alivictus, Renault AutoR, Hela-CZ, železářství Pegas Neratovice a samozřejmě také městu Mělník za velmi výraznou finanční pomoc, bez které by výjezd nemohl být uskutečněn. Mnohokrát vám všem děkujeme a doufáme, že jsme vás nezklamali.