Oficiální portal Českého svazu taekwondo

Open Challenge Cup 2008- Taekwondo WTF

V sobotu dne 08.03.2008 se v Belgickém městečku Alken, konal další ročník turnaje Open Challenge Cup v bojovém umění Taekwondo. Turnaj byl r...

V sobotu dne 08.03.2008 se v Belgickém městečku Alken, konal další ročník turnaje Open Challenge Cup v bojovém umění Taekwondo. Turnaj byl rozdělen do dvou dnů, kdy v sobotu byla prezentována souborná cvičení Poomsae a v neděli pak sportovní boj Kyorugi.

Náš tým se této akce zúčastnil v celku početném složení 11 závodníků a dvou členů doprovodu. Byla pro nás velká čest, že nás doprovázel také mistr Lee Youn Jea, pro kterého toto byla první zkušenost s Evropským turnajem. Mistr Lee od začátku roku úzce spolupracuje s naší reprezentací a je tudíž nezbytné aby získával poznatky na těchto turnajích. Jak se ukázalo tyto poznatky a nabité dojmy mistra leckdy doslova šokovali. V Evropě je totiž styl cvičení Poomsae značně rozdílný nežli v Koreji. Dalším nepříjemným překvapením a to nejen pro mistra byla práce rozhodčích. Na každé závodní ploše, kterých bylo celkem šest, mělo být sedm rozhodčích. Jelikož ovšem bylo rozhodčích poskrovnu na některých plochách došlo k „redukci" rozhodčích a to například na počet pouhých tří. Jak se později ukázalo, tento fakt značně ovlivnil kvalitu závodu a byl k neprospěchu několika našim bojovníkům.

Tento turnaj je v Evropě velmi oblíbenou akcí a to zejména z důvodu možného startu všech věkových a technických kategorií. Letošního ročníku se zúčastnilo přes 500 bojovníků z cca 70 oddílů, klubů, ze 16 zemí a to nejen Evropy. Byla zde k vidění účast například těchto zemí: USA, Israel, Irsko, Velká Británie, Itálie, Francie, Německo, Dánsko, Holandsko, Belgie, Lucembursko, Portugalsko, ČR, atd.

Naši bojovníci si ve velmi kvalitní konkurenci vedli velice dobře. Takřka všem se podařilo postoupit do semifinále následně do finále. Jednotlivé kategorie měli ve většině případů ca 20-30 účastníků. Výčet našich umístění by zabral velmi mnoho prostoru a proto zde uvedeme pouze nejlepší místa. Zlatou medaili v kategorii Poomsae Music dokázal vybojovat Martin Prokeš, stříbrné medaile získala Martina Strnadová a naše mužská trojice ve složení Moca, Prokeš, Kobylka, o zisk bronzové medaile se zasloužil Michal Kobylka ( tato kategorie byla nejsilněji obsazena a zisk medaile je značným úspěchem). Na čtvrtých, pátých a šestých místech se umístili: Martin Řehák, Petra Novotná, Veronika Doležalová, Michal Moca a Jana Nácovská. Je zde třeba zmínit, že právě u Martina Řeháka a Petry Novotné došlo k problému na straně rozhodčích. Například Petra byla po prvním a následně i po semifinálovém kole na prvním místě a to spolu s dalšími třemi bojovnicemi. Tento fakt je zcela ojedinělý a svědčí o nevhodnosti rozhodování pouhých tří rozhodčích. S tímto faktem však již nic nenaděláme a může být pro nás velmi potěšující alespoň skutečnost, že i mistr Lee ohodnotil naše bojovníky jako hodné medailových umístění.

Po slavnostním vyhlášení vítězů, které bylo díky čtyřhodinovému zpoždění provedeno až ve večerních hodinách jsme se konečně vydali na dlouhou a náročnou cestu domů. Nezbývá nám než celý náš výjezd zhodnotit a připravit se na další turnaje a závodní klání. Závěrem bych chtěl poděkovat mistrovi Lee a všem závodníkům za výbornou prezentaci Českého Taekwondo WTF.

Petr Limprecht

Naši bojovníci: Veronika Doležalová, Martina Strnadová, Petra Novotná, Jana Nácovská, Jakub Finkous, Michal Moca, Martin Moták, Martin Prokeš, Martin Řehák, Michal Kobylka.