Oficiální portal Českého svazu taekwondo

Mezinárodní mistrovství Maďarska- Hungarian Open 2008

     V sobotu 4.10.2008 se v Budapešti konalo Mezinárodní mistrovství Maďarska v bojovém umění Taekwondo a to v disciplíně poomsae. ...

     V sobotu 4.10.2008 se v Budapešti konalo Mezinárodní mistrovství Maďarska v bojovém umění Taekwondo a to v disciplíně poomsae. Tohoto  mistrovství se zúčastnilo bezmála 150 sportovců z 10 zemí ( Maďarsko, Rakousko, Německo, Rusko, Slovinsko, Chorvatsko, Jordán, Izrael, Slovensko a Česko). Národní tým ČR byl složen ze zkušených závodníků, kteří již mají mnoho zkušeností, Martina Strnadová, Martin Moták, Martin Prokeš, Michal Kobylka, Martin Řehák a Žaneta Peikerová. Jako doprovod se turnaje zúčastnil Petr Limprecht  a mistr Lee.

            Do místa závodů se náš tým vypravil již v pátek ve 13:30. Při časové rezervě jsme měli na místo dorazit  přímo na registraci a to cca do 20:00 hodin. Ovšem jak jsme se později shodli jednalo se o jednu z našich nejhorších cest, která se protáhla až na 10 hodin. Na místo jsme tak dorazili až notnou dobu po registraci ve 23:30 hodin. Ubytovali jsme se v místní Judo tělocvičně a spolu s Chorvatským týmem jsme zhodnotili vylosované sestavy. Los nebyl nikterak špatný a sliboval možné úspěchy.

            V sobotu jsme se již v ranních hodinách přesunuli do tělocvičny, kde probíhalo mistrovství. Registrace proběhla bez sebemenších problémů a také celá organizace byla takřka dokonalá. Jako první tak mohla do bojů o medaile nastoupit naše nejmladší závodnice Žaneta.  Žaneta se i přes značnou nervozitu dokázala zkoncentrovat a podat velmi dobrý výkon, kterým se jí podařilo vybojovat 3.místo. Dalším našim bojovníkem, který vstoupil do bojů byl Martin Řehák v kategorii nižších pásků. Martin je i přes nižší technický stupeň velmi dobře připravený a psychicky odolný. Tyto vlastnosti dokázal při závodech zúročit a vybojoval si 2.místo. Martina Strnadová je již dlouholetou členkou naší reprezentace a své závodní zkušenosti dokázala předvést i při těchto závodech. V konečném pořadí Martina obsadila 3.místo. V nejsilnější kategorii seniorů 18-30 let měl náš tým dvě želízka  a to Martina Prokeše a Michala Kobylku. Oba v semifinálových bojích sváděli bitvu zejména mezi sebou, kdy do finále postoupil Martin z prvního a Michal ze druhého místa. Nakonec se ve finále bohužel před naše kluky probojoval Rakouský závodník a celou kategorii vyhrál. Martin tak  obsadil 2.místo  a Michal 3.místo. Jako poslední kategorií jednotlivců ve které jsme měli své zastoupení byla kategorie seniorů ve věku 31 -38 let. Zde se představil ostřílený bojovník Martin Moták. Martin ve své kategorii měl mnoho výborných soupeřů, jako nejvážnější se však ukázal Martinův soupeř z předchozích turnajů rakouský závodník Peter Straubinger. S tímto bojovníkem již Martin svedl několik bojů a to i na Mistrovství světa. Již několikrát Martin tohoto soupeře dokázal porazit. Při turnaji v Maďarsku se bohužel dopustil drobného prohřešku a vítězem se stal rakouský borec. Martin se stal vicemistrem Maďarska.  Synchronní trojice ve složení Moták, Prokeš, Kobylka si vedla také velmi zdatně a v konečném pořadí obsadila 2.místo za trojicí z Chorvatska. Pár ve složení Kobylka-Peikerová, obsadil v těžké konkurenci 5.místo. Poslední kategorií byla kategorie nových závodních sestav Bigak a Hanryu. Tyto sestavy vytvořila WTF pouze jako závodní a jsou rozděleny podle věku kdy Bigak je určena bojovníkům do 30 let a Hanryu bojovníkům starším. V Evropě prozatím není mnoho klubů, které tyto sestavy vyučují. Ovšem Česká republika v ničem nezaostává za světem  a nové sestavy jsou již zahrnuty do sportovní přípravy. V Maďarsku se tak za náš tým představil Martin Prokeš a Michal Kobylka. Michal se probojoval na nepopulární 4.místo a to zejména vinou nervozity z nově představené sestavy. Martin se dokázal s touto sestavou o poznání lépe a dokázal v kategorii zvítězit, čímž si připsal titul :  Mezinárodní mistr Maďarska.

            Závod byl tak pro náš tým z hlediska počtu medailí velmi úspěšný, vždyť každý náš závodník obsadil medailovou pozici. Díky tomuto výsledku se v celkovém pořadí týmů, česká reprezentace umístila na třetím místě a to za mnohem početnějším týmem Rakouska (15 závodníků) a Chorvatska (25 závodníků). I přes tento úspěch je však stále co zlepšovat a dle slov mistra Lee se musí pracovat ještě mnohem, mnohem více. Doufejme, že kýžený výsledek se dostaví také na Mistrovství  Světa, které se koná v prosinci v Turecké Ankaře. 

            Závěrem bych chtěl poděkovat mistrovi Lee za čas, který věnoval přípravě a pomoci našim závodníkům a samozřejmě také děkuji všem našim závodníkům za skvělé výkony.

 

Petr Limprecht