Oficiální portal Českého svazu taekwondo

5. Hungarian open poomse 2012

 Další letošní A-class turnaj v technických sestavách poomsae se konal 13. října v Budapešti. Mezi bez mála 300 závodníky ze 17 zemí se ...

 Další letošní A-class turnaj v technických sestavách poomsae se konal 13. října v Budapešti. Mezi bez mála 300 závodníky ze 17 zemí se představili také bojovníci z české národní reprezentace pod vedením hlavního trenéra reprezentace, mistra Lee Youn Jae. Díky zařazení kategorie B (tedy závodníků s nižšími technickými stupni) do turnaje, se výjezdu zúčastnil širší výběr reprezentace včetně několika nováčků.

Jako první z týmu se na závodní ploše představila naše synchronní trojice žen (A) ve složení Jana Hoňková (TKD Hradec n. Moravicí), Jitka Poláčková (Taehan) a Hana Vu (Sejong Dojang). I přesto, že je tato trojice složena z dívek z různých oddílů, a tak příležitostí na společný trénink není mnoho, děvčata předvedla velmi slušný výkon a hned na začátku turnaje získala pro český tým zlatou medaili.

Paralelně probíhala na vedlejší ploše kategorie párů kadetů (A). Zde se představily dva páry ve složení Simona Kálalová a Šimon Krechler, Nicola Zimová a Kryštof Krechler (všichni Taehan). Oba páry postoupily do finále a nakonec obsadily pěkné 5. (Nicola a Kryštof) a 7. (Simona a Šimon) místo.

Nicola a Simona se vzápětí na stejné ploše utkaly o medaile s početnou skupinou soupeřek v kategorii kadetek (A). Obě dvě naše závodnice postoupily do finále z míst těsně pod medailovými pozicemi. Děvčata však zabojovala a ve finále předvedla své sestavy s velkým nasazením. Nicola se tak posunula v konečném hodnocení na vynikající stříbrnou pozici a Simona hned v závěsu získala bronz.

S dvouhodinovým zpožděním nastoupily také naše seniorky 1 (A) Jana Hoňková a Hana Vu. Tato kategorie je tradičně společně s kategorií seniorů 1 (A) nejlépe obsazenou kategorií. Jana i Hanka se však kvalitních soupeřek nezalekly a s přehledem obě postoupily do finále. Ve finále nám příliš nepřálo štěstí a bohužel ani rozhodčí. Náš tým nebyl jediný udivený verdiktem rozhodčích, kteří přiřkli stříbro, dle našeho názoru, ne příliš dobré řecké závodnici. Ale i to ke sportu někdy patří, a tak se naše závodnice musely smířit se smutným, ale přesto výborným 4.(Hanka) a 8. místem (Jana).

Následovala kategorie juniorek (A) s naší reprezentantkou Jitkou Poláčkovou (Taehan). Jitka pokračuje ve výborných výkonech a i tentokrát byla za své sestavy odměněna nejen dobrými body. Do finále postoupila s přehledem ze čtvrtého místa a po finálových sestavách si polepšila na výborné 3. místo a bronzovou medaili.

Mezitím se odehrávaly boje i na dalších dvou plochách. Poprvé na mezinárodním turnaji si poomsae vyzkoušela také Adéla Pražáková (Kyonggi Kwon) v kategorii kadetek (B). Adéla překonala nervozitu a i přes chybičku v první sestavě postoupila mezi 5 nejlepších do finále z prvního místa. Svou pozici už si nenechala vzít a s přehledem zvítězila a získala pro náš tým další zlato.

Poprvé závodil v zahraničí také Jan Pospíšil (Kangsim), který nás reprezentoval v kategorii kadeti (B). Také Honza v mezinárodní konkurenci uspěl na výbornou a s přehledem získal zlatou medaili.

V kategorii juniorů (B) jsme měli hned trojí zastoupení: Martin Horák (Kangsim), Khanh Dang Xuan (Sejong) a Milan Hoang (kyonggi Kwon). Martinovi i přes dobrý výkon těsně uniklo finále a skončil na 7. místě. Další dva naši závodníci se mezi nejlepších 5 probojovali a ve finále nechali své soupeře za zády. Přibylo nám tak další zlato (Khanh) a stříbro (Milan) do sbírky. V kategoriích B tak všichni naši závodníci patřili mezi nejlepší, což je do budoucna velmi slibné. Doufejme, že nepoleví ve svém tréninkovém nasazení a budou podobně úspěšní i po získání vyšších technických stupňů.

V kategorii A jsme však měli ještě několik želízek v ohni. V kategorii seniorů 1 (A) hned dva závodníky. Martina Prokeše (Hansoo), který je již zkušeným závodníkem, a Anhe Vu Viet (Sejong), který má za sebou teprve několik mezinárodních zkušeností. V této velmi obsazené kategorii s téměř třiceti závodníky se museli probojovat kvalifikací a semifinálem, než se zařadili mezi osm nejlepších. Větší zkušenost nakonec zvítězila, a tak Martin, který se nedávno zotavil ze zranění, obsadil krásné 4. místo. Anh ale nezůstal o moc pozadu. Umístil se na 6. místě, a ukázal, že i přes to, že dosud nemá černý pásek, může hrdě soupeřit v kategorii A s těmi nejlepšími závodníky.

O medaili pro český tým se postaral také Ondřej Havlíček (Sejong), který je důkazem, že i zkušený trenér může být zároveň úspěšným závodníkem :). V kategorii seniorů 2 (A) získal skvělé 3. místo.

Celý průběh turnaje byl bohužel neustále přerušován technickými problémy, takže trval až do večerních hodin. Se značným zpožděním tak nastoupili také naši tři kadeti (A) Kryštof Krechler, Šimon Krechler (Taehan) a Kryštof Pikner (Kangsim). Pro kluky bylo jistě velice náročné cvičit po ceodenním pobytu v hale, přesto zabojovali a oba Kryštofové se probojovali v těžké konkurenci dvaceti závodníků do finále. Tuto kategorii zcela ovládlo ukrajinské trio, které získalo všechny medaile, hned za nimi na krásném 4. místě se však umístil náš Kryštof Krechler. Kryštof Pikner skončil ve finálové skupině poslední.

Poslední na řadu přišla také naše dvojice Hana Vu a Anh Vu Viet, která závodila v kategorii párů 1 (A). I v této kategorii se ukázalo, že čeští závodníci už patří bezpochyby mezi evropskou špičku, takže finálová účast už asi nikoho nepřekvapila. Na medailové umístění ale tentokrát naši nedosáhli a obsadili dobré 5. místo.

Velký dík za reprezentaci českého Taekwonda patří také našim mezinárodním rozhodčím Michalu Mocovi a Martinu Motákovi, kteří se snad ještě více, než naši závodníci, museli poprat s technickými problémy, které nastávaly v průběhu turnaje. Zatímco závodníci se musí nejvíce soustředit na svůj výkon, který často trvá jen několik minut, rozhodčí musí svou pozornost soustředit po celou dobu turnaje a tak to pro ně byl také velmi vyčerpávající den.

Celkově si tak Český národní tým přivezl z Maďarska, kromě cenných zkušeností, čtyři zlaté, dvě stříbrné a tři bronzové medaile.

Všem závodníkům gratulujeme a děkujeme všem, kteří se podíleli na realizaci výjezdu.

Pavla Karabínová