Oficiální portal Českého svazu taekwondo

KOLÍN CUP 2014

V neděli 27. 4. 2014 se konal čtvrtý ročník extraligového turnaje v taekwondo WTF poomsae - KOLÍN CUP 2014 pořádaný klubem TAEHAN Kolín, ...

V neděli 27. 4. 2014 se konal čtvrtý ročník extraligového turnaje v taekwondo WTF poomsae - KOLÍN CUP 2014 pořádaný klubem TAEHAN Kolín, kde jako hlavní trenér působí jihokorejský mistr a reprezentační trenér LEE YOUN JAE (7. dan). Soutěž se konala pod záštitou města Kolína a Velvyslanectví Korejské republiky. Letošní ročník byl zahájen starostou města panem Mgr. Vítem Rakušanem.

Prestiž a úroveň kolínského turnaje stále stoupá, přihlásilo se 185 závodníků ze 14 klubů Česka, Slovenska a Polska. Všichni zahraniční koučové turnaj chválili a můžeme se na ně nejen v Kolíně znovu těšit.

Během dne bylo k vidění mnoho technicky správně a dynamicky provedených sestav, přičemž se posunula i kvalita posuzování rozhodčích, kteří se učí zaměřovat svou pozornost nejenom na správnost samotných technik, ale také na jejich celkové provedení a zvládání principů přenosu síly, čili prezentaci. Vedle téměř profesionálních výkonů těch nejlepších byl zároveň turnaj příležitostí pro začínající taekwondisty a byla to pro ně velmi cenná zkušenost do budoucna.

Součástí programu byla ukázka tanečního klubu Inferno a především exhibice mugisul, která představila jihokorejské bojové umění s dlouhou tyčí (bongsool), nunchaku (ssangjulgon) a mečem (haedong kumdo).

Na závěr turnaje byli vyhlášeni vítězové týmové soutěže. O to se jako každý rok postarali zástupci Velvyslanectví Korejské republiky. Na třetím místě se umístil tým Taekwondo Hansoo, druhé místo patřilo klubu Taekwondo Hradec nad Moravicí a první místo stejně jako vloni vyhrál Kangsim Dojang. Pořádající klub Taehan se neúčastnil týmové soutěže o putovní pohár.

Ve svém závěrečném poděkování zhodnotil mistr Lee Youn Jae velmi pozitivně posun našich taekwondistů, kteří cvičí čím dál lépe a je vidět jejich píle i výsledky.

Taekwondo poomsae jsou technické sestavy, které představují pohybový základ celého umění. V technikách jsou obsaženy důležité pohybové vzorce a principy, které slouží k efektivnímu použití těla a správnému využívání síly. Sestava vyjadřuje bojového ducha a bojové nasazení. Pro nezasvěcené diváky může být sestava v některých ohledech nepraktická a v boji nepoužitelná, ale smysl sestav není omezen jenom na boj, je zaměřen na komplexní rozvoj těla i ducha. To znamená, že při tréninku sestav získává tělo i mysl hlubší návyky a dovednosti, které je ale nutné dál rozvíjet při tréninku kjorugi (sportovního boje) a sebeobrany. Trénink, jehož výsledkem je přirozeně a lehce zacvičená sestava v podstatě vyžaduje ekvivalent atletické a gymnastické průpravy, mentální přípravu, principy používání a přenosu síly, práci se stabilitou i rychlostí a mnoho dalších dovedností.

Autoři: Terezka Lee a Jan K. Novák