Oficiální portal Českého svazu Taekwondo WT

Stříbro a bronz z Austrian Open Poomsae 2014

Druhý červnový víkend se vydala česká reprezentace poomsae na asi největší evropský turnaj letošního roku, Austrian Open Poomsae. Tento ...

Druhý červnový víkend se vydala česká reprezentace poomsae na asi největší evropský turnaj letošního roku, Austrian Open Poomsae. Tento turnaj je zařazen do bodování Evropské taekwondo unie (ETU), jako tzv. A-class turnaj. Austrian Open Poomsae se kromě jednotlivých klubů účastní také národní reprezentační týmy řady zemí, jako jsou Dánsko, Itálie, Velká Británie, Bulharsko, Švýcarsko, Ukrajina, Finsko, Chorvatsko, Srbsko a reprezentační týmy jednotlivých německých spolkových zemí. Kvůli značnému obsazení turnaje a zkušenostem z minulého ročníku, kdy nebylo výjimkou, že závodníci přišli na řadu až po osmé hodině večerní, se letos rozhodli organizátoři uspořádat turnaj ve dvou dnech. V sobotu se závodilo v kategoriích do 11 let (bez českého zastoupení) a v kategoriích nad 18 let, kde jsme naopak měli několik závodníků.

Jak už bylo zmíněno, jednalo se asi o nejnabitější turnaj sezóny, a tak naše reprezentantky, Jitka Poláčková (Taehan) a Petra Novotná (Hansoo) v kategorii seniorek do 30 let soutěžily v konkurenci 47 závodnic. Připomeňme, že z kvalifikace do semifinále postupuje polovina závodnic a do finále pak 8 nejlepších. Obě naše závodnice postoupily do semifinále, což už samo o sobě v této konkurenci byl úspěch, nicméně naše cíle byly vyšší a to zejména ve chvíli, kdy Jitka Poláčková postupovala ze 7. místa. Bohužel semifinálové sestavy, Sipjin a Pyongwon, tedy dvě nejvyšší, které je možno v této kategorii cvičit, našim závodnicím nesedly a tak se ani jedna neprobojovala do finále.

Dále se v sobotu představil Anh Vu Viet (Sejong) v kategorii seniorů do 30 let. Anh měl ve své kategorii 38 závodníků. Ačkoliv technicky je Anh velmi dobře vybaveným závodníkem, oproti zkušenějším soupeřům ztrácel hlavně na prezentaci a do semifinále se proto neprobojoval.

Následovalo téměř nekonečné čekání na poslední sobotní kategorii, ve které jsme měli zastoupení – seniorky do 40 let. I tato kategorie byla oproti jiným závodům dobře obsazená (18 závodnic) a Pavla Komrsková (Sinhwa) měla v plánu minimálně obhájit svou loňskou účast ve finále. Také letos se postupem ze 4. Místa dostala mezi 8 nejlepších, ve finále svou pozici ještě vylepšila a vybojovala bronzovou medaili. Dlouhé a únavné čekání se tedy vyplatilo a náš tým zakončil první závodní den medailovým úspěchem.

V neděli přišly na řadu kadetské a juniorské kategorie. Také zde měla naše reprezentace zastoupení v podobě tří kadetek: Simony Kálalové, Nicoly Zimové a Adély Kaplanové (všechny Taehan), kadeta Šimona Krechlera (Taehan)a juniorů Martina Horáka (Kangsim) a Kryštofa Krechlera (Taehan). V karegorii kadetek měla nejtěžší situaci Adélka Kaplanová, která nemá tolik závodních zkušeností a patřila s 1. Kupem mezi závodnice s nejnižším technickým stupněm v kategorii. I tak ale postoupila mezi 37 závodnicemi do semifinále, kde se umístila na krásném 15. místě. Zkušenější Nicola Zimová se v semifinále umístila na trochu nešťastném  9. místě, tedy těsně před branami finále. Do finále postoupila naše zatím nejúspěšnější závodnice Simona Kálalová, která má ve své sbírce už i medaili z loňského Mistrovství Evropy. Simča postupovala do semifinále ze slibného 4. místa, nicméně v semifinále se propadla na 8. místo a to už ve finále nevylepšila. Děvčata si však vylepšila náladu v kategorii týmů, ve které porazila závodnice z Bulharského i Britského národního týmu a nestačila pouze na tým Dánek, čímž získala skvělé druhé místo a stříbrné medaile.

Finálovou účast vybojovali také Sinona Kálalová s Šimonem Krechlerem v kategorii kadetských párů, bohužel medailovou šanci po postupu z 1. místa nevyužili a ve finále skončili sedmí. Šimon pak v individuální kategorii jednotlivců porazil 13 soupeřů a skončil v semifinále na 11. místě.

Turnaj se nevydařil Kryštofu Krechlerovi, který v kategorii juniorů nepostoupil z kvalifikace, naopak Martin Horák se do semifinále probojoval, nicméně do finále také nepostoupil.

Dva náročné dny absolvovali také Petr Limprecht a Martin Moták, kteří české taekwondo reprezentují na poli mezinárodních rozhodčích. Hodnotit kategorie čítající téměř padesátku závodníků není nic lehkého a zaslouží si proto také náš obdiv.